MTÜ AMANITA
Lisaks otsesele sotsiaalsele ettevõtlusele tegutseme ka vabaühendusena (MTÜ) AMANITA (reg. 80408873) ning lähtume oma tegevuses vabaühenduste eetika koodeksist.
Kontakt: amanitaeesti@gmail.com
Kui soovid meie tegevust toetada ja rahaliselt panustada: LHV Pank EE147700771002822418
Saadud annetusi kasutame põhikirjaliste eesmärkide täitmiseks. Oleme ka tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kantud ning annetajatel on võimalik tulumaks deklaratsioonis tagasi küsida. Eesti maksusüsteem soosib annetuste ja kingituste tegemist avalikes huvides tegutsevatele heategevuslikele organisatsioonidele.
Pidevalt muutuv maailm, keskkondlikud ja ühiskondlikud väljakutsed panevad meid tegustema ja ellujäämiseks kohanema. MTÜ Amanita tegevuste läbi aitame tõsta inimeste teadlikkust (koolitame, korraldame üritusi ja seminare ning pakume konsultatsioone jm.) Ühingu eesmärgid lähtuvad valdavalt kestliku arengu printsiipidest, mis on sõnastanud ka ÜRO 2015. aruandes (Sustainable Development Goals).Jätkusuutliku arengut käsitleme oma
tegevuses fokuseeritult. Meile on oluline keskkonnateadlik, sotsiaalselt kaasav ja jätkusuutlik majandusmudel (ringmajandus, sotsiaalne ettevõtlus).
Fookus:
• Tervis ja heaolu, kuid selle all eelkõige keskenduda vaimsele tervisele.
• Tööhõive ja majanduskasv ning jätkusuutlik tootmine ja tarbimine, mille all toetame sotsiaalsesse riskirühmadesse sattunud inimeste (puuetega, puuduva töövõimega, krooniliste haigustega inimesed, psüühiliste erivajadustega jt.) tööhõivet.
• Tagada sotsiaalsetesse riskirühmadesse sattunud inimestele (puuetega, puuduva töövõimega, krooniliste haigustega inimesed, psüühiliste erivajadustega jt.) parem elukvaliteet ja ühiskonda kaasatus.
• Haridus ja teadlikkuse tõstmine säästva arengu printsiipidest, rohetehnoloogiatest ja ringmajandusest. Koolitame ka vaimse tervise teemadel ning pakume supervisioone.
Tegevused
Aprillis 2025 alustasime Amanita jalgpalliklubi treeningutega, et hoida Pärnu linna psüühilise erivajadusega elanikud aktiivsena ja kutsuda neid liikuma. Sport ja pallimängud on kasulikud nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele, soodustades seejuures ka suhtlemist ja meeskonnatööd. Klubi loomist ja tegevusi toetab Pärnu linn terviseprojekti raames.
Oktoobris 2024 osalesime Soomes Myntinsyrä jalgpallihallis toimunud turniiril. Mitmele meie mängijale oli see esmane kogemus nii laevaga reisida kui ka külastada Soomet. Jalgpall on palju enamat, kui lihtsalt sportlik võistlus. Kogeda saab kogu emotsioonide spektrit, leida uusi sõpru ja kasvatada meeskonna identiteeti!
Mais 2024 kutsus Espoon Tikka erivajadustega inimeste jalgpallimeeskond Amanita kogukonna liikmeid jalgpallimatšile. Meeleolukas mäng toimus juulis 2024 Pärnu rannas, mis sütitas Amanita mängijates kire jalgpalli vastu ja sündis idee luua päris oma jalgpalliklubi.
Mais 2024 toimus Austrias Salzburgi linnas üheksandat korda European Conference on Religion, Spirituality and Health, mida korraldas Paracelsus Medical University koos Research Insitute for Spirituality and Health. Tänu KÜSKi reisitoetusele osales konverentsil juhatuse liige Indrek Linnuste. Tekkinud koostöötutvuste ja teadmiste najalt planeerib MTÜ Amanita lähitulevikus ka Eestis seminare, mis keskenduvad vaimsele tervisele. Viimasele Eesti inimarengu aruandele (2023) tuginedes on vaimse tervise probleemid jätkuvalt levinud ja kasvutrendis. Meie leiame, et tervise kontseptsiooni on vajalik käsitleda terviklikult (holistlikult) ning selles ei tohi ignoreerida ka inimese isiklikke uskumusi, spirituaalsust ning religiooni. Antud aspekte tervises käsitles ka konverents, kus fookuses olid tõenduspõhised sekkumised ning uurimistööd, kuidas neid valdkondi liita.
Aprillist augustini 2024 viisime kaks korda kuus läbi juhendatud liikumisringi Pärnu linna erivajadustega elanikele. Tegevused toimusid nii Villa Amanitas kui ka Pärnu linna avalikes parkides, välijõusaalides ja rannas. Projekti elluviimist toetas Pärnu linn ja selle eesmärgiks oli tõsta nii erivajadusega inimeste füüsilist aktiivsust kui ka teadlikkust tasuta sportimis- ja liikumisvõimalustest Pärnu linnas.
Oktoobris 2022 korraldasime koostöös Depressiooniga Toimetuleku Võrgustikuga Pärnu Vaimse Tervise Konverentsi “VAIMNE TERVIS JA MÕTESTATUS”. Konverentsi tegid eriliseks välismaised esinejad Norrast, Rootsist ja Saksamaalt, kelle tegemistesse ning pikaajalise töö järeldustesse oli meil sellel päeval võimalik sisse piiluda. Toimusid nii ettekanded kui ka töötoad.
Mais 2022 külastasime oma meeskonnaga Norras asuvaid vaimse tervise keskuseid nagu Modum Bad https://www.modum-bad.no/ ning Viken Senter https://www.vikensenter.no/. Skandinaavia suund, kus tegeletakse inimestega terviklikult ehk võetakse arvesse nii keskkondlikke kui ka spirituaalseid väärtusi lisakas traditsioonilistele sekkumistele, oli meile väga inspireeriv. Hetkel on plaan jätkata koostööd nii ühise konverentsi korraldamisega kui ka vaimse tervise koolituste pakkumisega. Meie lähetust aitas finantseerida Kodanikuühiskonna Sihtkapital.
Majandusaasta aruanded ja dokumendid:
2017
2018
2019
2020
2021
Põhikiri
Registrikaart
Skaneeri QR-kood ja tee annetus!

Fookus:
Tervis ja heaolu, kuid selle all eelkõige keskenduda vaimsele tervisele.
Tööhõive ja majanduskasv ning jätkusuutlik tootmine ja tarbimine, mille all toetame sotsiaalsesse riskirühmadesse sattunud inimeste tööhõivet.
Tagada sotsiaalsetesse riskirühmadesse sattunud inimestele (puuetega, puuduva töövõimega, krooniliste haigustega inimesed, psüühiliste erivajadustega jt.) parem elukvaliteet ja ühiskonda kaasatus.
Haridus ja teadlikkuse tõstmine säästva arengu printsiipidest, rohetehnoloogiatest ja ringmajandusest.